۴ اصل زیبایی

انسان زیبا آفریده شده است و زیبایی را دوست دارد.زیبایی از گذشته تا به حال هست و خواهد بود.از کودکی نیز در ذهن ما این واژه معیارهای زیاد و متفاوت خود را دارد.زیبایی نسبی است و فرد به فرد،فرهنگ به فرهنگ‌‌ و نسل به نسل تفاوت دارد.اما اصولی نیز دارد که باید رعایت شود.با این کار تقریبا در نظر اغلب مردم زیبا هستیم.این چهار اصل عبارتند از‌:تندرستی،تناسب،تقارن و تمایل می باشد.

۱- تندرستی

بر کسی پوشیده نیست که انسان جوان نسبت به سالمندان زیبایی بیشتری دارد.تحقیقات نشان داده است همانطور که چهره انسان جوان‌تر در بین هم سالان خود زیباتر است،سالم‌ تر نیز می باشد.دلیل این تندرستی را باید در سبک زندگی و معیارهای سلامت جستجو کرد.

سبک زندگی خوب مانند یک رژیم غذایی سالم و طبیعی است.این سبک مانند مصرف میوه و سبزیجات تازه،نوشیدن آب کافی و ترک عادت های بد مانند مصرف دخانیات می باشد.این سبک زندگی سالم نتیجه ای مستقیم در معیارهای سلامت انسان دارد.معیارهایی همچون چربی،قند و فشار خون.همه این موارد در سلامت کل بدن و به ویژه چهره انسان که ویترین بدن است نمود واضح و روشنی دارد.

۲- تناسب

محققان تحقیق کرده اند که داشتن تناسب در اعضای صورت با زیبایی ارتباط دارد.این ارتباط شامل فرمول های ریاضی و هندسی می باشد که ان را استانداردهای زیبایی نامیده اند.مواردی همچون این که ارتفاع چانه باید یک پنجم ارتفاع کل صورت باشد.و یا اینکه فاصله بین چشم و دهان اگر بیش از یک سوم ارتفاع صورت باشد زیبایی بیشتری به چشم می آید.

۳- تقارن

در یک صورت متقارن اجزای دوطرف صورت بسیار به هم شبیه اند.تقارن همچون تناسب موضوعی خدادای است.اصولا هرچه تقارن در اجزای صورت یک فرد بیشتر باشد زیباتر به نظر می رسد.

۴- تمایل

در انتها ما تمایل را آوردیم.تمایل یعنی میل به زیبایی در خود فرد.می توان گفت زیبایی معنوی.حتما در خانواده ، محل کار و یا اجتماع افرادی را دیده اید که از لحاظ اصول زیبایی زیبا هستند.اما این افراد با اخلاق و خصوصیات اخلاقی بد قبل از آنکه به زیبایی چهر برسیم فورا انها را ترک می کنیم.عوامل اخلاقی زیادی هستند مانند بردباری،تبسم،حسن ظن که شما را مجذوب خود می کنند.

نتیجه گیری

در این مقاله ما ۴ اصل در زیبایی را ذکر کردیم که ۲ مورد آن خدادادی و ۲ مورد آن نیز اکتسابی است.در بهترین حالت ما باید ۴ مورد را با هم یکجا داشته باشیم ولی در تقریبا در تمام گیتی ۲ اصل اکتسابی دارای ارزش بیشتری می باشد.

مطالعه بیشتر